December 15, 2007

Една чаша вода

Наполнив една чаша вода, ја испив. Убава едноставна чаша, од тенко стакло без непотребни декорации. Уште бев жеден, Испив уште една, а по неа уште една. Жедта уште не се изгуби.

Го отворив фрижидерот, го зедов полното шише со ладна вода, и полека скоро непрекинато пиев, сеуште има вода во него. Шише пластично и прозирно, шише од кое претходниот ден ја искинав и одлепив обвивката со која скоро секогаш ги покриваат. Се прашувам дали има многумина како мене кои го одлепуваат непотребното, она што го огрдува шишето.

Сега, во овој момент сеуште го голтам изгаснувачот на жед. Да пишувам уште? А што ако набрзо го испразнам шишето?

Technorati Tags:
, , , , .

19 comments:

 1. Oдлепувам секакви лепенки од секакви шишиња. (оглас за работа :?)

  ReplyDelete
 2. Ама како волонтер? Ок? :))

  ReplyDelete
 3. abe ke umresh od pienje voda breee :))))

  ReplyDelete
 4. A-ха. Невладина без лепенки ќе ја правиме. :P

  ReplyDelete
 5. A која беше најдобра вода за перење? Или тоа од детергентот зависеше? =))

  ReplyDelete
 6. Начув некој муабет за Пелистерка и морав да се појавам :))))

  ReplyDelete
 7. A-ха, пелистерка била најдобра за перење. =)) =))

  ReplyDelete
 8. Деца, нема овде спомнато ни пелистерка, ни горска...ај ќе го препрочитам постов, можеби сум заборавил... :)

  ReplyDelete
 9. Мислам дека човеков првпат не има наречено деца. Се разнежнил ли, што е работава? :о :о Да знае само ЛУ што пропушта. =)) =))

  ReplyDelete
 10. Ух! Ама ме штрецнааа! :)))

  ReplyDelete
 11. Како нема Пелистерка? :О

  Нели имаше муабет за најарна вода нешто? :))))

  ReplyDelete
 12. То од болеста нешто ти се мати во главата. =))

  ReplyDelete
 13. Не можеш да го оставиш последниот збор на некој друг :))))

  Во генетскиот код ти е инаетот! :Р

  ReplyDelete
 14. kaj ischeznavte site da ve ebam? :))))

  ReplyDelete
 15. Со whistling да не пееш и always look on the bright side of life? =))

  M, a кој тоа исчезнал? :о

  ReplyDelete
 16. Srekna Nova Godina i na tebe!

  ReplyDelete
 17. bunka, go staviv filmot na mojot blog. pogledni go.

  ReplyDelete